نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد و در سال های گذشته با بومی سازی ادوات لازم تمامی نیازهای خود را بومی کرده است.


به گزارش خبرنگاردفاعی امنیتیگروه ی باشگاه خبرنگاران جوان، نیروی دریایی در تمام دنیا به عنوان بازوی محوری هر کشور برای حفظ منافع در آب های سرزمینی و فرا سرزمینی محسوب می شود و از این رو همواره نیرویی تجهیزات محور است که به سلاح های به روز نیاز دارد.

ناوشکن جماران؛ غول ایرانی در آب های بین المللی/ ترس ناو آمریکایی از ناوشکن ایرانی

جمهوری اسلامی ایران هم که از این قاعده مستثنی نبوده و با وجود فشار هایی که دشمن از ابتدای انقلاب تا امروز وارده کرده توانسته توانایی بالایی در حوزه دریایی بدست آورد و انواع شناور های سطحی و زیر سطحی، هواناوها، مین هایی دریایی و تجهیزات مورد نیاز خود را به صورت کاملا بومی ساخته و به کار بگیرد و نیرویی که روزی بخاطر ساده ترین وسایل به غرب وابسته بود را به نیرویی کاملا خودکفا تبدیل کرد.

نیرویی با قدمت تاریخی، اما وابسته

با وجود این که بسیاری از مورخان معتقد هستند تشکیل نیروی دریایی در ایران به زمان هخامنشیان باز می گردد، اما نیروی دریایی با شکل فعلی کار خود را از زمان حکومت افشاریان آغاز کرد؛ این نیرو با وجود داشتن جوانان بسیار متخصص تا پایان حکومت پهلوی به کشور های غربی وابسته بود به شکلی که در نبرد هایی، چون جنگ تحمیلی دشمن به دلیل دراخیتار داشتن اطلاعات از نیروی دریایی توان انجام هر فعالیتی را نداشت، اما در بهمن سال ۱۳۵۷ ورق برگشت.

ناوشکن جماران؛ غول ایرانی در آب های بین المللی/ ترس ناو آمریکایی از ناوشکن ایرانی

با پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۵۷ و خروج مستشاران خارجی، تمامی تجهیزات و ادوات نیرو های ارتش زمین گیر شد، اما مدتی طول نکشید که جوانان ایرانی دست به کار شدند و در اقدامی که تعجب جهان را برانگیخت؛ توانستند سلاح ها را به چرخه عملیات باز گردانند که یکی از این موارد در نیروی دریایی رخ داد.

جوانان دریادل نیروی دریایی با ورود به صحنه موجب شدند این یگان با تجهیزات خود عملیات های بزرگی چون مروارید که منجر به نابودی نیروی دریایی دشمن شد و یا عملیات های اسکورت کشتی ها را انجام دهند که منجر به وحشت حامیان صدام شد، اما این پایان ماجرا نبود.

ناوشکن جماران؛ غول ایرانی در آب های بین المللی/ ترس ناو آمریکایی از ناوشکن ایرانی

بعد از پایان جنگ تحمیلی و پذیرش آتش بس از سوی دو کشور جوانان غیور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دست از تلاش برنداشتند و در اولین گام کار باز طراحی ناو ها قدیمی را در پیش گرفتند و در گام دوم نیز کار طراحی و ساخت ناوشکن ها و قایق های تندرو را در دستور کار خود قرار دادند و توانستند در زمره معدود کشور های سازنده تجهیزات دریایی قرار بگیرد.

ناوشکن جماران؛ غول ایرانی در آب های بین المللی/ ترس ناو آمریکایی از ناوشکن ایرانی

نیرو های متخصص و متعهد نیروی دریایی توانستند توانمندی طراحی ناو و ناوشکن که از فن آوری های خاص و فوق پیشرفته در جهان محسوب می شود و فقط در اختیار چند کشور قدرتمند قرار دارد را در پیش بگیرند و نام جمهوری اسلامی ایران را دراین زمره قرار دهند.

ایران در حال توسعه به دلیل موقعیت و قرارگیری در منطقه پرتلاطم و ژئواستراتژیک غرب آسیا نیاز به تجهیزات مدرن دارد و همین سبب شد کار طراحی و ساخت انواع ناوشکن، ناو و قایق تندرو در دستور کار نیروی دریایی ارتش ایران قرار بگیرد، نکته جالب این است که این یگان توانست در کمال ناباوری کشور های غربی و با وجود همه تحریم های اقتصادی، نظامی، علمی و تکنولوژیکی که وجود داشت به پیروزی برسد و انواع ناوشکن و قایق تندرو و تجهیزات ایرانی را بسازد و هر چند سال یکبار نیز یا نمونه پیشرفت یافته آن تسلیحات را به نمایش بگذارد و یا نمونه جدید و پشرفته ای، چون ناوشکن جماران را رونمایی کند.


بیشتر بخوانید: تاریخ طلائی "نداجا"؛ از " ناوشکن " تا " ناو هواپیمابر " + تصاویر و جزئیات


بر اساس آماری که موسسه گلوبال فایرپاور هر ساله منتشر می کند نیروی دریایی ارتش ایران با دارا بودن ۳۹۸ فروند از انواع شناور های بومی بالاتر از روسیه و با اختلافی اندکی نسبت به ابرقدرت غرب یعنی آمریکا در رتبه چهارم جهان قرار دارد؛ در ذیل به صورت تفصیلی به معرفی هر کدام از این دستاورد های دریایی ایران می پردازیم.

«موشک کوثر»، برگ برنده نیرو‌های مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و تصاویر

فرمانده کل ارتش فرارسیدن هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت

رزمایش غیر مترقبه نیروی زمینی ارتش در شمال غرب کشور آغاز شد

دریایی ,های ,نیروی ,کار ,تجهیزات ,کشور ,نیروی دریایی ,از این ,را به ,با وجود ,اسلامی ایران ,جمهوری اسلامی ایران

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

سیر الی اللّٰه گیگ فایل ..... . وبلاگ شخصی مهندس بهروز آدینه پارچه نویسی بنر نویسی حجاج و کربلا و خوش آمدگویی و تبریک قیمت کامپیوتر ، الکترونیک ، وب مهمترین ها Lacoo