کارشناس مسائل بین الملل گفت: شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری یک شمشیر دو لبه است که هم می تواند به نفع و یا به ضرر ما باشد.

شکایت ایران از آمریکا یک شمشیر دو لبه استعباس مقتدایی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو باخبرنگار ت خارجی گروه ی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال مجدد تحریم های یک جانبه آمریکا علیه کشورمان در دیوان بین المللی دادگستری اظهار کرد: اقدام وزارت امور خارجه ایران برای پیگیری حقوقی موضوع یک حرکت رو به جلو و در عین حال دارای ابعاد مختلفی است که باید به نحو شایسته به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه وزارت امور خارجه باید حساب شده، با برنامه دقیق و پیگیرانه عمل کند و از تمام توان حقوقی خود و حقوقدان های مجربی که به قوانین بین المللی آگاهی دارند بهره گیرد ادامه داد: در این صورت آقای ظریف ممکن است بتواند در فضای بین الملل که متأثر از نفوذ حداکثری قدرت های بزرگ است، بخشی از حقوق ایران را اعاده کند.

مقتدایی با بیان اینکه این موضوع یک شمشیر دولبه است که اگر موارد پیش گفته در خصوص آن رعایت نشود، می تواند ضد خود را تولید کند،تصریح کرد: براساس مبانی حقوق بین الملل موضوعی از سوی دیوان بین المللی دادگستری مورد بررسی قرار می گیرد که یا طرف مقابل نیز آمادگی و رضایت خود را برای رسیدگی به آن اعلام کند و یا اینکه قبلا میان دو کشور معاهده و توافقنامه ای امضا شده باشد که براساس آن هر دو پذیرفته باشند که در صورت اختلاف در موضوع مورد نظر دیوان بین المللی دادگستری صلاحیت رسیدگی داشته باشد.

نماینده اسبق اصفهان در مجلس اظهار کرد: وزارت امور خارجه ایران اگر کوچکترین بی احتیاطی در این زمینه مرتکب شود ممکن است همانگونه که در سال های گذشته مثلا در جریان بیانیه الجزایر کشور دچار برخی خسارت ها، زحمات و دردسر هایی شد، این بار نیز خسارت هایی شامل حال ما شود.

کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه وزیر امور خارجه باید در بالاترین حد ممکن از حقوقدانان متخصص که به معاهدات بین الملل و ابعاد مختلف موضوع اشراف کامل دارند استفاده کند تصریح کرد: در این باره حتی ممکن است دامنه این افراد از حقوق بین الملل فراتر رود و بخشی از ابعاد ی و اقتصادی را دربر گیرد.

مقتدایی با بیان اینکه این ذهنیت خوش بینانه نسبت به اعلام وزارت امور خارجه و آقای ظریف وجود دارد که ابعاد مختلف موضوع به طور کامل از سوی ایشان لحاظ شده است افزود: موضوعات حقوق بین الملل آنگونه نیست که براساس احساس و یا رویکرد های صرفا ی و یا موضوعات مرتبط با مباحث داخلی طرح شود.

وی با اشاره به اینکه هنگامی که در عرصه بین الملل اقدامی حقوقی در بالاترین سطوح صورت می گیرد باید همه جوانب امر لحاظ، از مجرب ترین افراد بهره گیری و به چندجانبه و چندبُعدی بودن موضوع توجه شود ادامه داد: در غیر این صورت ممکن است در یک بخش به نفع ما تمام شود، اما همزمان در چند بخش دیگر متضرر شویم.

کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه مسائل مطرح شده، مباحث ساده مرتبط با حقوق بین الملل است که حتما وزارت امور خارجه و آقای ظریف به آن ها توجه ویژه داشته اند گفت: اما اگر موضوع ابعاد جدی تری به خود بگیرد، باید تیم ویژه ای از حقوقدانان بین المللی که حتی در صورت ضرورت شامل مشاورین غیر ایرانی هم می تواند باشد تا با همکاری با معاونت حقوقی رئیس جمهور و بخش های مرتبط در وزارت امور خارجه این حق ملت ایران را دنبال کنند.

مقتدایی با بیان اینکه دولت آمریکا با نقض برجام و خروج از آن قواعد آمره حقوق بین الملل نظیر حسن نیت و اصل وفای به عهد را به عنوان یک اصل پذیرفته شده در عرصه بین المللی زیر پا گذاشته است ادامه داد: ترامپ و آمریکا با این اقدام عدم پایبندی خود به معاهدات بین الملل را بار دیگر ثابت کرده اند.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: ممکن است آمریکا با بهره گیری از توان و قدرت حقوقی و نفوذ خود در عرصه بین الملل سازمان ملل متحد و به تبع آن دیوان بین المللی دادگستری را تحت تاثیر قرار دهد.

«موشک کوثر»، برگ برنده نیرو‌های مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و تصاویر

فرمانده کل ارتش فرارسیدن هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت

رزمایش غیر مترقبه نیروی زمینی ارتش در شمال غرب کشور آغاز شد

الملل ,المللی ,اینکه ,خارجه ,یک ,امور ,بین الملل ,بین المللی ,امور خارجه ,وزارت امور ,مسائل بین ,ابعاد مختلف موضوع ,امور خارجه ایران

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کولاک مطالب اینترنتی lepnyvoco سراب بیا با هم ... دانلود رایگان نمونه سوالات استخدامی ترازو-باسکول نود و هشتیا مقاوم سازی موسسه ی مهاجرتی راد