در این گزارش نگاهی به زندگی پر فراز و نشیب و مجاهدت های بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی از تولد تا رحلت ایشان خواهیم داشت.

به گزارشخبرنگار احزاب و تشکلهایگروه ی باشگاه خبرنگاران جوانامام خمینی (ره ) رهبر کبیر انقلاب در ۲۹ بهمن ۱۲۴۱ ه.ش. در شهرستان خمین چشم به جهان گشودند،ایشان پنجمین ماه عمر خود را با درد یتیمی آغاز کردند و از آن پس مادر و عمه بزرگوارشان، تربیت ایشان را عهده دار بودند.

رهبر کبیر انقلاب از همان روزهای آغازین کودکیشان درس را آغاز کردند و بعد از اتمام تحصیلات مقدماتی در حضور دایی و برادرشان به تحصیل علوم اسلامی مبادرت کردند.
ایشان در سال 1339 به منظور تکمیل تحصیلاتشان به واسطه حضور آیت الله عبدالکریم حائری شیرازی رهسپار اراک شدند و در محضر استادانی مانندشیخ محمدعلی بروجردی و شیخ محمد گلپایگانی به علم آموزی پرداختند ،همزمان با هجرت آیت الله حائری به شهر قم رهبر کبیر انقلاب نیز به این شهر عزیمت کردند و تحصیلات خود را در عالی ترین سطوح حوزوی به اتمام رساندند.

امام خمینی (ره) در حالی که تنها 27 بهار از عمر گوهربارشان سپری شده بود به تدریس کتب فلسفی و دروس اخلاق پرداختند و در آن زمان سرکردگان رضاشاه برای تعطیلی این دروس حداکثر فشارها را اعمال می کردند اما این فشارها با مقاومت رهبر کبیر انقلاب راه به جایی نبرد ،اما امام ناچار شدند که تدریس دروس اخلاق را از مدزسه فیضیه به مدرسه حاج ملاصادق در دورترین نقطه شهر منتقل کنند، همچنین ایشان به تدریس دروس فقه و اصول نیز مشغول بودند وتدریس علوم منقول و خارج فقه و اصول را در سال ۱۳۲۵ ه.ش. همزمان با ورود آیت الله بروجردی به قم آغاز کردند.در تبعید در شهر نجف هم با اصرار طلبه ها درس را آغاز و بهمن ماه ۱۳۴۸ درس ولایت فقیه را در ۱۳ جلسه ارائه کردند.

////

و بعد آن کتاب اربعین حدیث. علاوه بر آن ۲۱ عنوان کتاب دیگر نگارش کرده اند که برخی از آن ها عبارتند از: اسرارالصلوه کشف اسرار، شرح حدیث جنود عقل و جهل، آداب الصلوه، تحریرالوسیله، توضیح المسائل، حکومت اسلامی یا ولایت فقیه، مبارزه با نفس یا جهاد اکبر.

وتننتون

آثار تالیفی امام خمینی از مسائل عقلی آغاز و در زمینه اخلاق،فقه و اصول استمرار یافت و ایشان در سن 27 سالگی کتاب مصباح الهدایه را به رشته تحریر درآوردند به نحوی که برخی علمای بزرگ معاصر درباره آن حاشیه نوشته اند،ایشان همچنین در 29امین سال زندگانیشان شرحی بر دعای ماه رمضان ارائه دادند وو بعد آن کتاب اربعین حدیث. علاوه بر آن ۲۱ عنوان کتاب دیگر نگارش کرده اند که برخی از آن ها عبارتند از: اسرارالصلوه کشف اسرار، شرح حدیث جنود عقل و جهل، آداب الصلوه، تحریرالوسیله، توضیح المسائل، حکومت اسلامی یا ولایت فقیه، مبارزه با نفس یا جهاد اکبر.

قیام 15خرداد

در ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۲۳ و در اوضاع آشفته و فضای آزادی نسبی پس از رضا پهلوی، امام خمینی (ره) در پیامی به مردم ، از قیام برای خدا صحبت سخن گفتند و آن را تنها راه اصلاح دو جهان نام نهادند. در همین سال در پاسخ به شبهات کتاب اسرار هزارساله، به رضاخان هم تاختند و در آن ایده حکومت اسلامی و ضرورت قیام برای تشکیل آن را مطرح ساختند.در دوران مرجعیت آیت الله بروجردی امام از طرف ایشان عضو هیات مصلحین بودند که ماموریت اصلاح حوزه را داشت و باعث تحولاتی در حوزه شدند. در مسائل گوناگون مورد م آیت الله بودند، مخصوصا مسائل مربوط به حکومت. یک بار در ۱۳۲۹ از طرف آیت الله بروجردی برای جلوگیری از اعدام عده ای به دیدار شاه رفتند.در مهرماه ۱۳۴۱ لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی مورد تصویب دولت قرار گرفت که طبق آن سه شرط مسلمان بودن، سوگند به کلام الله مجید و مرد بودن رای دهندگان و انتخاب شوندگان حذف شده بود تا زمینه حضور بهائی ها فراهم شود. امام در تلگرافی به عَلَم نوشتند:"مجدداً به شما نصیحت می کنم که به اطاعت خداوند متعال و قانون اساسی گردن نهید، و از عواقب وخیمه تخلف از قرآن واحکام علمای ملت و زعمای مسلمین و تخلف از قانون بترسید؛ و بدون موجب، مملکت را به خطر نیندازید؛ والّا علمای اسلام درباره شما از اظهار عقیده خودداری نخواهند کرد." پیام محکم امام در شرایط آن روز بی نظیر بود.

وتننتون

ماجرای تبعید امام خمینی (ره)

مدتی پس از ماجرای انجمن های ایالتی و ولایتی شاه برای طرحی تحت عنوان انقلاب سفید رفراندوم کرد و امام خمینی(ره) طی بیانیه ای شفاف آن را مخالفت با اسلام و قانون اساسی قلمداد کردند، در فروردین ۱۳۴۲ بعد از حمله ماموران به فیضیه امام در سخنرانی خود از سکوت بزرگان گلایه می کنند:"امروز سکوت، همراهی با دستگاه جبار است". روز بعد بیانیه ای را منتشر می کنند و به صراحت از علما می خواهند که تقیّه را رها کنند و می افزایند: "من اکنون قلب خود را برای سرنیزه های مامورین شما حاضر کرده ام."در شرایطی که ساواک از سخنرانان برای عدم تعرّض به شاه و اسرائیل تعهّد گرفته بود، امام در عاشورای سال ۱۳۴۲ در سخنرانی خود به شدّت به شاه و دخالت های اسرائیل انتقاد کردند. همان شب امام دستگیر شدند و از قم به تهران اعزام شدند. با قیام مردم تهران و ورامین و فشار علما، حکومت مجبور به آزادی ایشان شد.


۲۱ مهرماه ۱۳۴۳ لایحه کاپیتولاسیون در مجلس تصویب شد. خبر که به امام رسید، پیام هشدارآمیز صادر کردند. امام در ۱۳ آبان ماه با چند روز تاخیر به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دستگیر و به ترکیه تبعید شدند. اقامت امام خمینی در ترکیه یازده ماه به درازا کشید.

سال های نجف امام و فرزندشان مهرماه سال ۱۳۴۴ به نجف تبعید شدند. حکومت در نظر داشت امام در حوزه نجف و در فضای دور از ت آن منزوی شود. در حالی که امام در طول اقامت در نجف هر روز سه ساعت به زیارت و عبادت در حرم می پرداختند اما پیگیری فعالیّت های نهضت هم با وقفه روبرو نشد. امام چهار روز پس از ورود به نجف در دیدار با آیت الله سید محسن حکیم، وی را به قیام فرا خواندند. فروردین ۱۳۴۶ در اعتراض به لوایحی که قوانین ضد اسلامی داشت به هویدا نامه ای با لحن تند نوشتند.

////
اوج گرفتن نهضت اول آبان ۱۳۵۶ خبر درگذشت سید مصطفی، فرزند امام، بدون سابقه بیماری موجب حیرت شد. دکتر گفته بود که وی را مسموم کرده اند، امام اجازه کالبدشکافی ندادند و در پیامی شرایط کشور را مصیبت بارتر دانستند. لحن پیام امام، شاه را به خشم آورد و دستور داد در مقاله رومه اطلاعات به امام حمله کنند. مردم در اعتراض به جسارت به امام، در قم قیام کردند که با سرکوب مواجه شد. شهرهای ایران در چهلم شهدای شهرهای پیشین ملتهب می شد و امام برای هر کدام از این اتفاقات پیام می دادند.


انقلاب با اوج گرفتن فعالیت های امام، ماموران حکومت عراق خانه امام را محاصره کردند و رفت و آمد به آن را قطع کردند. با افزوده شدن فشارها تصمیم گرفتند که به سوریه بروند. امکانش فراهم نشد، به پاریس رفتند و در پاریس به مصاحبه با رسانه های گروهی و تبیین دلائل و برنامه های انقلاب اسلامی پرداختند.امام پس از سال ها دوری از وطن، سرانجام ۱۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ وارد ایران شدند و در ۱۵ بهمن ماه بازرگان، را نخست وزیر دولت موقّت و مامور تشکیل کابینه کردند. ایشان با صدور اطلاعیه ای در مورد حکومت نظامی ۲۱ بهمن، آن را خدعه خواندند و از مردم خواستند که به آن اعتنا نکنند که این اقدام باعث به ثمر نشستن نهضت و پیروزی انقلاب اسلامی شد. ۱۰ اسفندماه، از تهران به قم رفتند تا در آن جا مستقر شوند، مردم تا کیلومترها به استقبال آمده بودند. از همان ابتدا بر برگزاری رفراندوم اصرار کردند تا نهایتا در ۱۰ فرودین ۱۳۵۸ مردم در رایی قاطع به جمهوری اسلامی آری گفتند.در ۲۹ دی ماه وصیت نامه جدیدشان را نوشتند و آقایان منتظری و پسندیده را وصی خودشان قرار دادند. چند روز بعد به دلیل عارضه قلبی به بیمارستانی در تهران منتقل شدند. نظر پزشکان به جراحی بود، امام مخالفت کردند و قبول کردند که داروها را منظم استفاده کنند. پس از دو ماه، امام بهبود پيدا كردند و پزشكان صلاح نديدند كه دوباره در قم اقامت كنند و تأكيد نمودند كه در اطراف بيمارستان قلب منزلي براي امام گرفته شود و علاوه بر آن به تشخيص پزشكان ااماً باید در شمال تهران كه از هوای مناسب برخوردار است سكونت داشته باشند.

رهبر کبیر انقلاب در نهایت پس از سالها مجاهدت و مبارزهدر دوم خردادماه امام تحت عمل جراحّی قرار گرفتند. و نهایتا پس از حدود ۱۰ سال رهبری انقلاب اسلامی، شبانگاه سیزدهم خرداد بهدیار حق شتافتند.

«موشک کوثر»، برگ برنده نیرو‌های مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و تصاویر

فرمانده کل ارتش فرارسیدن هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت

رزمایش غیر مترقبه نیروی زمینی ارتش در شمال غرب کشور آغاز شد

امام ,انقلاب ,های ,اسلامی ,سال ,ایشان ,و در ,کبیر انقلاب ,امام در ,پس از ,آیت الله ,المسائل، حکومت اسلامی ,ولایت فقیه، مبارزه ,توضیح المسائل، حکومت ,تحریرالوسیله، توضیح المسائل،

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

خرید فروش قیمت لوازم یدکی ماشین در تهران موزیک بازا | دانلود آهنگ جدید طراحی حرفه ای انواع کابینت با قیمتی مناسب پرتال جامع ترولیا | سرگرمی، طنز، کلیپ، دانلود، فونت، سلامت، عکس، آشپزی siasnowtagua اوکی مای بلاگ تیم توسعه انار مجمع خیرین مدرسه ساز ابهر ظـریـــف بــیـن FarTops