فرمانده هوانیروز ارتش با بیان اینکه توانمندی های ما در بحث رزمی بسیار بالاست، گفت: جدیدترین تجهیزات را در بالگردهای هوانیروز بکار گرفته ایم.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ دوم خلبان یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتشگفت: توانمندی های ما در بحث رزمی بسیار بالاست و با توجه به اهداف و راهبردهایی که داشته ایم، بالگردهایمان را به تجهیزات روز مجهز کرده و نیازهایمان را مرتفع ساخته ایم.

امیر قربانی تأکید کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به دنبال جنگ نیستند، اما آمادگی و توان رزمی لازم برای دفاع از میهن اسلامی را به خوبی دارند و جدای از بحث نظامی، نیروهای مسلح از جمله هوانیروز در طرح های مردم یاری و بلایای طبیعی مانند زله کرمانشاه، آمادگی خود را برای امدادرسانی به خوبی نشان دادند؛ به گونه ای که رئیس جمهور و وزیر بهداشت اعلام کردند <<هوانیروز در امدادرسانی رکورد زده است>>.

وی افزود: در زله کرمانشاه هر پنج دقیقه یک بالگرد به پرواز در می آمد و یک بالگرد بر زمین می نشست که این ها نشان دهنده حجم عظیم کار است. کار زیبای دیگری که رخ داد، این بود که فرمانده محترم کل ارتش و فرمانده نیروی زمینی، بالگردهایی که در اختیارشان بود را برای امدادرسانی به مردم تخصیص دادند.

فرمانده هوانیروز با بیان اینکه نیروهای مسلح یک مجموعه بسیار قوی و در خدمت مردم هستند، گفت: هوانیروز در بیش از ۱۴ استان کشور اورژانس هوایی دارد که خود این یک عملیات بسیار بزرگ و پیچیده است. کارهای بسیار بزرگی در هوانیروز صورت گرفته و البته در حال انجام است و ما با نخبگان و دانشگاه ها در حال همکاری برای ارتقاء توان بالگردها و تجهیزاتمان هستیم.

سرتیپ دوم قربانی خاطرنشان کرد: هوانیروز همانند دوران دفاع مقدس که سرافراز بود و توانست ضربات سنگینی را در عملیات های مختلف به ارتش بعثی و منافقین وارد کند، امروز نیز در اوج آمادگی برای دفاع از کشور است و پا در رکاب و گوش به فرمان ولی فقیه برای دفاع از کشور و خدمت رسانی به مردم است.

فرمانده هوانیروزهمچنین با اشاره بهنقش هوانیروز در عملیات بیت المقدس اظهار داشت: عملیات بیت المقدس یک عملیات منحصر به فرد در میان سایر عملیات های دوران دفاع مقدس است.

قربانیاظهار داشت: این عملیات از تاریخ ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ از جنوب غربی خرمشهر آغار شد و در ۳ خرداد منجر به آزادی خرمشهر از دست ارتش رژیم بعثی عراق شد.

وی با اشاره به بیان حضرت امام خمینی (ره ) که فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد تصریح کرد: همانطور که امام عزیز فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد آزاد سازی خرمشهرواقعه عظیم و یکی از نعمت های خداوند متعال برای ملت ما بود.

امیر قربانی در خصوص اقدامات هوانیروز در عملیات بیت المقدس و آزادی خرمشهر گفت: هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات نقش بسیار ارزشمند و تعیین کننده ای داشت و سه پایگاه اصفهان، مسجد سلیمان و کرمان در این عملیات عمل کردند.


وی ادامه داد : در این عملیات در مجموع ۹۵ بالگرد شرکت کردند که اگر یک لحظه تصور کنیم زمانی که ۹۵ بالگرد به پرواز در می آیند چه حجم عظیمی کار و پرواز صورت گرفته است. البته بعلاوه بالگردهای هوانیروز که چهار تایپ بودن یعنی بالگردهای کبری، بالگرد ۲۱۴، بالگرد ۲۰۶ و بالگردهای ۲۰۵، بالگرد های شنوک هم در این عملیات حضور داشتند، همچنین یگان هوایی بال ثابت نیز وظیفه انتقال و جابجایی فرماندهان و کارکنان را برعهده داشتند و توانستند به خوبی این ماموریت را انجام دهند.

فرمانده هوانیروز نیروی زمینی ارتش افزود : در کنار یگان های عمل کننده در عملیات بیت المقدس یک گروهان با عنوان گروهان چهارم یا بلال از خلبانان و گروه فنی و پرسنل فنی تشکیل شد که به صورت بسیجی در این عملیات شرکت کردند که در نهایت هلی برن نیروها و انتقال مجروح ها انجام شد و از طرف دیگر آتش بالگردهای کبری واقعا منحصر به فرد بود، به قول شهید کشوری صدام فکر همه چیز را کرده بود به غیر هوانیروز، بالگردهای کبری هوانیروز با شلیک موشک های موریک، یگان های زرهی دشمن در منطقه غرب و جنوب زمینگیر کرد.

وی افزود: خلاصه ای از فعالیت هوانیروز در عملیات بزرگ بیت المقدس، ۲۸ فروند هلیکوپتر کبرا، ۳۲ فروند هلیکوپتر ۲۱۶، ۱۶ فروند هلیکوپتر شینوک، ۱۳ فروند هلیکوپتر ۲۰۹، جت رنجر ۱ فروند، هلیکوپتر ۲۰۵ با توجه به نوع توپوگرافی منطقه و ساختار زمین، تانک ها، نفربرها و دیگر ادوات خودرویی دشمن به وضوح قابل رویت و شکار شدن بودند که با شجاعت و دلاورمردی خلبانان بالگرد کبرا تک تک آن ها شکار و با شلیک موشک های تاو، راکت و ماوریک تعداد زیادی از ادوات زرهی بعثی ها منهدم شد.

امیر قربانی ادامه داد: در مجموع سه مرحله عملیات بیت المقدس، بالگردهای هوانیروز ۷۸۲۰ مجروح را تخلیه و ۳۵۹۱ رزمنده را به منطقه نبرد هلی برن کردند. در همین مدت ۱۰۱ تن بار و مهمات نیز توسط بالگردهای هوانیروز جا به جا شد تا خرمشهر به میهن مان بازگردد. در این عملیات غرور آفرین از موشک های تاو،راکت،موشک ماوریک وگلوله توپ ۲۰ میلی متری مورد استفاده خلبانان تیز پرواز هوانیروز قرار گرفت. هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات ۴ شهید به نام های ستوان علیرضا حراف، ستوان قدرت ا. خدادادی، ستوان یار نصرا. تفضلی و ستوان یار نصیر رادفر را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

وی با بیان اینکه در عملیات بیت المقدس بیش از ۵۱۸۰ ساعت پرواز توسط بالگردهای هوانیروز صورت گرفته است، گفت: این حجم عملیات های پرواز نیاز به ساعت ها اقدامات پشتیبانی دارد. به طور مثال برای یک ساعت پرواز، ۱۰۰ ساعت کار پشتیبانی باید انجام داد.

امیر قربانی تصریح کرد: نتیجه عملیات بیت المقدس بسیار خوب بود؛ خرمشهر و ۵۴۰۰ کیلومتر مربع از خاک مقدس کشورمان آزاد شد. خطوط دفاعی از خرمشهر تا طلائیه ترمیم و دو لشگر مهم عراق کاملاً منهدم شد. بیش از ۱۴ هزار نفر از نیروهای آنها کشته و زخمی و ۱۹ هزار و ۴۰۰ نفر به اسارت درآمدند. همچنین بیش از ۱۵۰ دستگاه تانک و نفربر رژیم بعث منهدم و حدود ۵۰ فروند هواپیمای آنها سرنگون شد؛ اینها بخشی از دستاوردها و اقدامات صورت گرفته در عملیات بیت المقدس است و هوانیروز در این عملیات نقش محوری و کلیدی داشت.

فرمانده هوانیروز با بیان اینکه هشت سال دفاع مقدس برای کشور ما و به ویژه نیروهای مسلح تجارب گرانبهایی در پی داشت، اظهار داشت: همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند <<دفاع مقدس گنجینه ای باارزش برای کشور ماست و هر کسی بتواند به نوبه خودش از این گنجینه استفاده کند، می تواند بهره های فراوانی از آن ببرد>>.

وی افزود: انقلاب ما در آغاز کار خود درگیر یک جنگ نابرابر شد که کل دنیا در برابر ایران اسلامی قرار گرفتند. من معتقدم انقلاب ما و دفاع مقدس یک معجزه بود. اگر به جنگ های کلاسیک نگاه کنیم، می بینیم در جنگ تحمیلی کل دنیا از رژیم بعثی حمایت می کرد و همه تجهیزات و امکانات را در اختیار آنها قرار داده بود، اما در مقابل در کشور ما به تازگی انقلاب صورت گرفته بود و آمادگی برای جنگ نداشتیم. اینکه چه شد و توانستیم سربلند از این تهاجم بیرون بیاییم، مسئله ای است که باید به آن توجه داشت. به نظر من لطف و عنایت الهی شامل ملت ما شد؛ همان گونه که امام خمینی (ره) و رهبری بارها بر آن تأکید داشتند.

امیر قربانی، رمز اصلی پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را پیروی از ولایت فقیه دانست و تصریح کرد: ملت ما زمانی که برای رضای خداوند و دفاع از کشور به فرمان ولی فقیه به جبهه نبرد حق و باطل رفتند، معتقد بودم که در هر صورت پیروز هستند و این درس را از اباعبدالله الحسین و عاشورا گرفتند.

وی ادامه داد: در دفاع مقدس شاهد از خود گذشتگی در راه خدا بودیم. به اعتقاد من شهدای ما ذوب در ولایت بودند که این چنین جان بر کف وارد صحنه نبرد می شدند. شاید اگر اعتقاد به اسلام، قرآن و ولایت فقیه نبود، این چنین حضور مشتاقانه در جبهه های نبرد را شاهد نبودیم.

فرمانده هوانیروز درباره دستاوردهای دفاع مقدس برای نیروهای مسلح گفت: دفاع مقدس دستاوردهای بسیاری برای هوانیروز داشته و ما سعی کردیم با استفاده از تجارب دفاع مقدس، آموزش های ویژه ای را برای خلبانان و کارکنان جوان طراحی و به کار بگیریم و خدا را شکر توانستیم این تجارب گرانقدر را به نسل جوان منتقل کنیم.

وی افزود: جوانان ما پیرو شیرودی ها و کشوری ها هستند و در بحث گروه های تروریستی هم شاهد بودیم که تمام جوانان ما آماده دفاع از اسلام و میهن اسلامی بوده اند که این مسئله نشان می دهد جوانان فرهنگ ایثار و شهادت را به خوبی فرا گرفته اند؛ مانند شهید محسن حججی که در این راه سر خود را فدای اسلام کرد.

«موشک کوثر»، برگ برنده نیرو‌های مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و تصاویر

فرمانده کل ارتش فرارسیدن هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت

رزمایش غیر مترقبه نیروی زمینی ارتش در شمال غرب کشور آغاز شد

هوانیروز ,عملیات ,های ,دفاع ,یک ,بالگردهای ,این عملیات ,در این ,عملیات بیت ,دفاع مقدس ,در عملیات ,جمهوری اسلامی ایران ,توسط بالگردهای هوانیروز ,ارتش جمهوری اسلامی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

taraghimra مطالب اینترنتی شعرهای ادبی / کلمات جدولی sarbazanimamzaman تعمیرات تصفیه آب در شیراز درب اتوماتیک شیشه ای - کرکره برقی اتوماتیک - پرشیا در آنچه باید بدانیم هستم که هستم مطالب اینترنتی miyamatlabiyan